O gnieździe w mediach

O gnieździe w mediach

Postprzez adminlask » 5 mar 2015, o 10:56

Wątek traktujący o tym co mówią i piszą o naszym boćkach w mediach.
adminlask
Administrator
 
Posty: 56
Dołączył(a): 24 mar 2010, o 12:33

Re: O gnieździe w mediach

Postprzez piotrek94b » 10 kwi 2015, o 19:54

Nowo przybyły bociek zasiedla właśnie gniazdo w Łasku. Wszyscy pasjonaci ornitologii mogą już obserwować tegorocznego mieszkańca gniazda, z którego całodobową transmisję sponsoruje łódzka firma Atlas.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Choć nie jest to pierwszy w tym roku bocian, który pojawił się w łaskim gnieździe, to wiele wskazuje na to, że jest to ten właściwy. - Kilka dni temu zawitał już do nas pewien bocian, ale się tu nie zadomowił. Był w gnieździe dosłownie przez kilka minut, a później odleciał. Ten, który zjawił się dzisiaj, zdaje się mieć poważniejsze plany wobec naszego gniazda. Możemy przypuszczać, że zasiedli je i założy w nim rodzinę - opowiadał Adam Synowiec z Urzędu Miejskiego w Łasku.

Pięć lat podpatrywania boćków

Przed pięcioma laty zainicjowano program ekologiczno-ornitologiczny "Łaskie bociany". Uczniowie szkół podstawowych w Łasku uczestniczyli w prelekcjach, warsztatach, prezentacjach terenowych i wycieczkach. Główną atrakcją stała się jednak możliwość całodobowej obserwacji bocianiego gniazda w Łasku. A to za sprawą specjalnej kamery zainstalowanej tuż przy bocianim domu. Jej montaż oraz konserwację finansuje firma Atlas.

Sprzęt został zainstalowany we współpracy z ornitologami. Nie ingeruje on w konstrukcję legowiska ani w życie boćków i ich potomstwa.

W tym roku stworzono nowy projekt - "Skrzydlaci sąsiedzi z parapetu okiennego". Będzie on realizowany w Szkole Podstawowej nr 5. Zasady pozostały jednak te same: transmisję z gniazda w dalszym ciągu będzie można oglądać na stronie internetowej.

Położenie miasta i samej placówki pozwala na prowadzenie obserwacji bociana białego oraz innych gatunków charakterystycznych dla regionu. Program ma zachęcić dzieci i młodzież do poznawania środowisk przyrodniczych, a w szczególności ptaków i ich siedlisk, w bezpośredniej okolicy miejsca zamieszkania. Opiekę nad zajęciami dla uczniów sprawuje ornitolog dr Radosław Włodarczyk.

Jak nazwać młode?

Podobnie jak wcześniej "Łaskie bociany" również i nowy projekt będzie związany z konkursem na imiona dla małych boćków, które wyklują się w łaskim gnieździe. Jak co roku imiona muszą nawiązywać do nazw produktów łódzkiej firmy lub prowadzonych przez nie projektów sponsoringowych związanych ze sportem. Spośród nadesłanych propozycji jury konkursu wybierze te, którymi bocianki zostaną oficjalnie nazwane i zaobrączkowane na przełomie czerwca i lipca.


Cały tekst: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,1772 ... z3WvjLvUGf
piotrek94b
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 11:13
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Łaskie Bociany - 2015

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron