Obserwacje z gniazda

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 3 sie 2013, o 05:12

3.08.2013

5:06 Młodszy bocianek wyleciał z gniazda (Rakietnik).
Obrazek Obrazek

Starszy (Orbitek) się nie zdecydował, obserwował jak młodszy krąży.
Obrazek

5:09 Młodszy zgrabnie wylądował.
Obrazek Obrazek

5:13 Poleciał starszy.
Obrazek
Po minucie wylądował.
Obrazek

Pod gniazdem rozpościera się jezioro mgły.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 3 sie 2013, o 18:23

03.08.2013

Niestety dzisiaj od 8:30 nie ma przekazu z gniazda. Co się dzieje u naszej młodzieży nie trudno się domyślić - smażą się na patelni, Temperatura ponad 30st, żadnego wiaterku, bezchmurne niebo, nie trudno sobie wyobrazić jaka temperatura panuje na gnieździe...
Rano trochę latały.
0 godz 7:17 wyleciał na obchód Orbitek, minute po nim wystartował Rakietnik, Wrócili jednocześnie 0 7:26 i to był chyba najdłuższy jak do tej pory lot.
Następnie prawie jeden po drugim wylecieli o godz. 8:12, powrót też razem o godz 8:16
W nagrodę o godz. 8;18 przyleciał chyba tata z obfitym śniadaniem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 4 sie 2013, o 09:12

Wrócił przekaz :) , oby na dłużej, poranek niezbyt gorący, tylko 21 st, lekki wiaterek i małe chmurki na niebie, a co przyniesie dzień? oby nie sprawdziły się prognozy o 36st upałach.
Muszę się przyznać, że dzisiejsza sytuacja w gnieździe trochę mnie zaniepokoiła...
Zaczęłam obserwować o godz 8, zastałam spokojnie drzemiącego w gnieździe Rakietnika, a ponieważ wczoraj cały dzień nie było przekazu, już mnie nachodziły czarne myśli, ze Orbitkowi coś się stało.
Na szczęście o 8:31 szczęśliwie wylądował, a leń Rakietnik nawet się nie podniósł, by go powitać.
W tej chwili obaj odpoczywają (tylko nie wiem po czym Rakietnik), Rakietnik od czasu do czasu lekko muska dziobem brata...

Obrazek Obrazek Obrazek


Charakterystyczna czarna linia na ogonie Rakietnika - znak rozpoznawczy, gdy wyrównają się w kolorze dzioby.
Obrazek

godz.10:27 - tata podał do stołu
Obrazek

Rakietnik sadzi drzewko
Obrazek

Sadzenia ciąg dalszy, tym razem we dwójkę...
Obrazek

Dzisiaj jest "chłodno" około 24 st, czasem nawet spadnie jakaś kropla deszczu, więc młodzież bardziej aktywna.
Godz 11:50 poleciał Orbitek, Rakietnik zajął się jeszcze sadzeniem drzewa, by o godz 11:55 ruszyć za bratem.
Wrócili jednocześnie o godz 12:40. Orbitek chyba wykąpał się w oczyszczalniku, bo wrócił mokry po brzuch ( ciekawe jak pachniał)
Godz. 13:30 - obiad

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Godz.14:54 wylot Orbitka, godz. 15:04 Rakietnik startuje.
Zd.3 pokazuje jak spacerują sobie po placu oczyszczalni, zamiast lecieć na łąki.
Powrót o godz 15:46 razem z rodzicem. ( nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że dzisiaj karmi tylko jeden z rodziców)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 4 sie 2013, o 17:01

16:45 To sterczące piórko starszego Orbitka świadczy o niedawnym locie.
Obrazek

16:46 Zobaczyły młode jak leci jeden z rodziców, entuzjastycznie go witały.
Obrazek Obrazek Obrazek

Karmienie. Zrzut był szybki, było coś drobnego, bo młode ochoczo machały skrzydłami jak to coś połykały.
Daję kilka zdjęć, może Pado będziesz wiedziała, który bocian karmił.
Po zrzucie pokarmu zaklekotał, potem przeszedł między młodymi i po chwili zwłoki odleciał.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Orbitek zajął się iskaniem Rakietnika.
Obrazek
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 4 sie 2013, o 17:42

ewa napisał(a):Daję kilka zdjęć, może Pado będziesz wiedziała, który bocian karmił.

To tylko na pewno może wiedzieć Piotr :lol:
Wcześniej jeden z rodziców miał pobielone nogi, a drugi nie, a dzisiaj widzę cały czas czerwone nogi. Samiec ponoć ma bardziej nierówna linię, ma większe wcięcia, ale ja jakoś nie widzę różnicy dzisiaj u dorosłych...
A może Ty Ewo ocenisz który to dorosły, ja sama nie wiem, wg mnie to cały czas ten sam, ale mogę się mylić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 4 sie 2013, o 19:11 przez PADO, łącznie edytowano 1 raz
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 4 sie 2013, o 18:58

Nie obserwowałam uważnie przez cały sezon tych bocianów więc ich nie rozróżniam.

Poprzednie karmienie było o 16:46. Po 1 godzinie i 25 minutach kolejne karmienie.
Biorąc pod uwagę niewielki odstęp czasowy oraz dużą ilość pokarmu, sądzę, że karmił drugi bocian.

18:11 Wypatrzyły lecącego bociana, tak jak wcześniej. Zjawił się szybko.
Obrazek Obrazek

Nawet nie schylił dzioba a wypadła pierwsza porcja drobnicy.
Obrazek Obrazek
Przy drugim zrzucie, również zrobionym bez trudu, wyleciała kopa dżdżownic. Młode miały co dziobać (widać to na zdjęciach).
Obrazek Obrazek Obrazek

Po odlocie bociana aż do tej pory młode nic nie robiły.

19:41 Kolejna wizyta bociana z posiłkiem.
Obrazek Obrazek
Tym razem zrzut był trudny. Młode wsadzały swoje dzioby do dzioba bociana.
Od czasu do czasu coś wylatywało a one połykały natychmiast.
Obrazek Obrazek
Podczas gdy karmiący bocian męczył się ze zrzutem pokarmu, przyleciał drugi.
Na szczęście są oba dorosłe bociany. Jak miło z ich strony, że pokazały się jednocześnie :D
Obrazek Obrazek
Tamten odleciał a karmiciel zrzucił na koniec kilka większych kąsków, które w mig wydziobały młode, bez sprzeczki .
Obrazek Obrazek
19:45 Zostały same. Poza wzajemnym iskaniem do 20:15 nic się nie działo.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 4 sie 2013, o 20:24

ewa napisał(a):Na szczęście są oba dorosłe bociany. Jak miło z ich strony, że pokazały się jednocześnie :D


Tak, też widziałam,chyba tylko przyleciał, by rozwiać moje wątpliwości, bo w gnieździe nikt go nie zauważył. Dzisiaj oba mają czerwone nogi, a po wcięciach i wycięciach to niech sobie Piotr rozróżnia jak wróci :lol:
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 5 sie 2013, o 08:25

Poranek pochmurny, wcześniej troszkę pokropił deszcz, ale teraz już słonecznie ciepło 223st.
Godz. 6:05 zastałam gniazdo puste, o godz. 6:27 przylatuje jeden z dorosłych, robi trochę porządku w gnieździe , po rządach młodzieży.
Godz.6:59 powraca do gniazda Rakietnik, dorosły natychmiast odlatuje, zaraz za nim wraca Orbitek. Wzajemne iskanie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 5 sie 2013, o 09:23

Chwila lenistwa.
Obrazek
Koniec lenistwa.
Obrazek

9:13 Poleciał pierwszy młody, z pomarańczowym dziobem, Orbitek.
Obrazek Obrazek

Poleciał drugi, Rakietnik.
Obrazek

9:29 Wróciły oba jednocześnie.
Obrazek Obrazek
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 5 sie 2013, o 21:37

05.08.2013r
Dzisiejszy dzień bardzo gorący, po przyjemnym poranku, dalsza cześć dnia - spiekota.
Miało to swoje odbicie w aktywności młodych. po porannych wylotach ja widziałam kolejny dopiero o 17:30
Młode uciekały z patelni na skraj gniazda i tylko zmieniały położenie względem słońca.
Nie chciało im się nawet lecieć na dół do zbiorników po wodę.
Jeden z rodziców się zlitował i o 15:15 trochę ich skropił...

Obrazek Obrazek
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Łaskie bociany - IV edycja programu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron