Będzie dzisiaj szóste jajo?

W tym wątku opisujemy swoje spostrzeżenia z obserwacji gniazda.

Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez malwa » 4 maja 2017, o 22:07

Od kilku dni czytając forum stwierdzam, że nikt z piszących tutaj obserwatorów nie zna dokładnej daty zniesienia pierwszego jaja. Dlatego dwa dni temu postanowiłam się zarejestrować i dopiero dzisiaj uzyskałam potwierdzenie, dlatego już mogę opisać moje obserwacje. Otóż widziałam na własne oczy - pierwsze jajeczko jakie zaobserwowałam zostało zniesione przez samiczkę w nocy z 24 na 25 kwietnia. Tak więc samica do tej pory zniosła już pięć jajek. Jajko ostatnie, a wiec piąte zniesione przez samicę 2 maja zostało zaakceptowane przez samca. Kiedy samiczka podniosła się i pokazała jajko, samiec od razu go nie zobaczył, ale kiedy już je zauważył oboje zaczęli radośnie klekotać, od razu razem zaczęli spulchniać wokół jajka nieprzygotowane do lęgu gniazdo. Samica po chwili przestała pomagać samcowi, natomiast on bardzo pieczołowicie starał się spulchniać. Wziął do dzioba delikatnie jajko i nieznacznie je unosząc przełożył je odrobinę dalej,aby móc to klepisko zmiękczyć. Zrobił to bardzo delikatnie, ale że gniazdo było zupełnie płaskie, a nawet opadające na zewnątrz jajeczko zaczęło się staczać , jednak blisko brzegu był niewielki patyk i się na nim zatrzymało. Ponieważ było już póżno poszłam spać. No niestety rano jaja nie było, prawdopodobnie przy próbie zabrania go stamtąd po prostu sturlało się i bęc. Widać było, że samiec był bardzo przejęty jajem i że je zaakceptował, więc nie posądzam go o celowe zrzucenie jaja. Obawiam się, że dzisiaj jaja nie będzie, bo to by było co najmniej już szóste z kolei. Samiczka może jeszcze znieść 2- 3 jaja dopiero za kilka dni, ale to nic pewnego. To wszystko zależy od kondycji samicy.
malwa
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2 maja 2017, o 15:21

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez adrian123 » 4 maja 2017, o 22:23

Do tej pory Magda zniosła 4 jajka. 1 bez obecności partnera a reszta z partnerem. Przy wyrzuconych jajkach może być nawet 7 jajek :)
adrian123
 
Posty: 48
Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 16:07

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez malwa » 4 maja 2017, o 22:38

Adrian czytaj ze zrozumieniem i uszanuj to co ja napisałam. Tylko po to się tutaj zarejestrowałam, aby wyjaśnić, jak naprawdę wygląda sytuacja z jajami. Bocianie gniazda podglądam od 2011 roku i mam naprawdę już spore doświadczenie na temat lęgów bocianów.
malwa
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2 maja 2017, o 15:21

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez ewa » 4 maja 2017, o 22:41

malwa

Piszesz, że dokładnie obserwowałaś zniesienie pierwszego jaja, po czym stwierdzasz, że jajko zostało zniesione w nocy z 24 na 25 kwietnia. Po Twoim wstępie spodziewałam się godziny zniesienia.
Dziękuję za obserwacje, faktycznie w nocy 24/25.04 nikt nie napisał relacji z obserwacji, tak samo 26/27.04.
Jeżeli pierwsze jajko zostało zniesione w nocy 24/25.04, to ...
drugie w nocy 26/27.04, a ...
trzecie w nocy 28/29.04 - o tym jajku pisała na forum m.margaret.
Czwarte jajko zostało zniesione 30 kwietnia o 22:34. Samiec wyrzucił jajko.
Piąte jajko zostało zniesione 2.05 o 22:04.

Malwa piszesz:
"Kiedy samiczka podniosła się i pokazała jajko, samiec od razu go nie zobaczył, ale kiedy już je zauważył oboje zaczęli radośnie klekotać, od razu razem zaczęli spulchniać wokół jajka nieprzygotowane do lęgu gniazdo. Samica po chwili przestała pomagać samcowi, natomiast on bardzo pieczołowicie starał się spulchniać. Wziął do dzioba delikatnie jajko i nieznacznie je unosząc przełożył je odrobinę dalej,aby móc to klepisko zmiękczyć. Zrobił to bardzo delikatnie, ale że gniazdo było zupełnie płaskie, a nawet opadające na zewnątrz jajeczko zaczęło się staczać , jednak blisko brzegu był niewielki patyk i się na nim zatrzymało."

Muszę Cię zadziwić. Samiec odrzucił to jajko, chociaż w Twojej ocenie wyglądał niewinnie. To, że wziął je w dziób i odłożył na bok świadczy właśnie o ty, że nie zaakceptował tego jaja. Nie wyrzucił go od razu? Nie szkodzi! Położył go poza dołkiem i w ten sposób pokazał, że go nie chce. Czasami samce tak robią gdy chcą zmylić samicę. Jajo wyrzucił później.
Widziałam nawet taką dziwną sytuację (w innym gnieździe). Samiec odrzucał jajko na bok, a samica go z powrotem wkładała do dołka. Rano samiec usiadł na jajku a jak samica odleciała, to je wyrzucił.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez adrian123 » 4 maja 2017, o 22:46

To bedzie dzis jajo?
adrian123
 
Posty: 48
Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 16:07

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez ewa » 4 maja 2017, o 22:56

Czekamy na jajo. Według obserwacji malwy będzie szóste.

W oczekiwaniu na jajo, zdjęcia z kopulacji o 19:40
Obrazek Obrazek
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez ewa » 4 maja 2017, o 23:02

Proponuję przejść do obserwacji. Bałagan się zrobił na forum.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez malwa » 4 maja 2017, o 23:28

Ewo, pierwsze jajko samica zniosła w nocy z 24 na 25 kwietnia, to jajo które ja widziałam jako pierwsze. Ja nie napisałam, że widziałam moment znoszenia jajka. Napisałam, że jajko zostało zniesione właśnie tej nocy. Zajrzałam do Łasku około 2 w nocy, czyli już był 25 kwiecień i samiczka stała na gnieżdzie, jajko leżało w tym miejscu , gdzie zawsze się samiczka kładzie. Ponieważ nigdzie nie jestem zalogowana, napisałam na czacie w Zastawkach o 2 w nocy, że w Łasku jest jajo. Chciałam Wam to udowodnić, niestety historia czatu w Zastawkach jest od 25 kwietnia, ale dopiero od godz. 21. Co do tego, czy samiec usunął jajko, się z Tobą nie zgodzę. Ale każdy ma prawo mieć swoje zdanie.
malwa
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2 maja 2017, o 15:21

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez ewa » 4 maja 2017, o 23:48

Malwa, takie zdanie jak ja w tej sprawie mają wszyscy, z którymi się konsultowałam.

Kompromitujesz się taką interpretacją faktów.
Jak można twierdzić, że samiec wziął jajko w dziób, " przełożył je odrobinę dalej,aby móc to klepisko zmiękczyć".

Nie mam zamiaru przekonywać, ale radzę - skonsultuj swoją interpretację z zaawansowanymi obserwatorami.

Jeżeli chciałaś się swoimi obserwacjami podzielić to jest oficjalny profil łaskich bocianów na Facebooku.

Twoje obserwacje dotyczące zniesionych jaj są bardzo cenne.
Mogło tak się zdarzyć, że w nocy 24/25.04 samica zniosła niekoniecznie pierwsze swoje jajko.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Będzie dzisiaj szóste jajo?

Postprzez malwa » 5 maja 2017, o 00:02

Ewo, nie rozumiem dlaczego mi ubliżasz. Rywalizujesz ze mną? Ja nie mam zamiaru tutaj pisać, zarejestrowałam się tylko, aby napisać kiedy było domniemane pierwsze jajko. Ja zostanę przy swoim. Samiec nie miał zamiaru wyrzucić jajka, ale szanuję Twoje zdanie. Przestań z tą przepychanką. To jest ostatni mój post. Możesz spokojnie czuć się gwiazdą tego forum. Pozdrawiam.
malwa
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2 maja 2017, o 15:21


Powrót do Obserwacje z gniazda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron