Obserwacje z gniazda

W tym wątku opisujemy swoje spostrzeżenia z obserwacji gniazda.

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 30 kwi 2017, o 18:27

To jeszcze nie koniec akcji z bocianem obrączkowanym :shock:

18:05 Samica obrączkowana wróciła, gospodarze ostro ją odstraszali klekotaniem.
Nie zważając na ich klekoty wylądowała w gnieździe.

Wywiązała się szamotanina, w wyniku której obrączkowana upadła, a może sama usiadła.
Wydaje mi się, że ona jest mało agresywna.
Najpierw dziobnęła ją samica i przytrzymała dziobem. Nadepnęła nogą.
Obrazek Obrazek

Potem dziobnął ją samiec.
Obrączkowana sama uciekła. Mocno oberwała i powinna wyciągnąć wniosek, że nie da dwójce rady.
Obrazek

Dziwi postawa tej obrączkowanej samicy. Widziałam taką sytuację w pewnym gnieździe szwajcarskim kilka lat temu, na początku sezonu lęgowego. Na gnieździe stała para bocianów - gospodarzy. Wylądował trzeci bocian, zachowywał się spokojnie, usiadł w gnieździe w pozie, nazwałabym ją "poddańczej". Ponieważ nie był agresywny, to para go nie atakowała. Dość dziwacznie to wyglądało.

Zrobiło się spokojnie. Samica usiadła na środku gniazda, samiec przekładał patyki.
Obrazek
Kopulacji jeszcze nie było.

18:29 Kopulacja
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 30 kwi 2017, o 23:06

Krótki opis wieczornych wydarzeń:
22:18 Walka na gnieździe.
22:34 Samica zniosła jajko.
22:39 Samiec wyrzucił jajko.

Cały wieczór bociany były niepokojone. Klekotały.
Jak jeszcze było widno, to widać było podlatującego bociana. Jednak nie zdecydował się na atak.

Atak nastąpił 22:18. Przez chwilę na gnieździe były 3 bociany.
Obrazek Obrazek

Jeden spadł z gniazda. Walczyły na gnieździe 2 bociany bez obrączek.
Najpierw był problem żeby do samicy dołączył samiec, a dzisiaj tyle bocianów w Łasku :o
Obrazek
Filmik będzie dostępny w osobnym wątku - Nagrania z gniazda.

Zrobiło się spokojnie i samica zaczęła mościć dołek, siadała, kucała, znowu się kładła. Wiadomo było, że szykuje się do zniesienia jaja.
Wreszcie ułożyła się i zaczęła przeć. Jajko zniosła szybko i od razu uniosła kuper pokazując jajo - 22:34
Obrazek
Filmik będzie dostępny w osobnym wątku - Nagrania z gniazda.

Podniosła się o 22:39.
Obrazek

Samiec podszedł, wziął jajko w dziób i nosił po gnieździe.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
W tym momencie wyrzucił na prawą stronę, jajko nie miało się na czym zatrzymać, bo nie ma korony gniazda.
Obrazek
Samiczka nie protestowała, biernie się temu przyglądała.
Filmu nie mam.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 30 kwi 2017, o 23:58

Po wyrzuceniu jaja bociany kilka razy klekotały, cały czas są niepokojone przez obcego.
O 23:47 obcy podleciał bardzo blisko, ale nie udało mu się wylądować na gnieździe.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez adrian123 » 1 maja 2017, o 11:37

Ewwa mylisz że następne jajko nie zostanie wyrzucone?
adrian123
 
Posty: 48
Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 16:07

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez adrian123 » 1 maja 2017, o 13:05

Obrazek

Obrazek

Obrazek

01.05
Dziś ok 13:35 do gniazda ponownie przyleciał bocian z obrączką.Poprzekładał patyki i przekopał ściółkę. Nie wiem dokąd siedział, ale do 11:48 był w gnieździe. Niestety nie wiem też czy został on przegoniony przez naszą parę czy sam odleciał.
adrian123
 
Posty: 48
Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 16:07

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez adrian123 » 1 maja 2017, o 13:06

Obrazek
Przybliżone zdjęcie z obrączką tego bociana. Może ktoś z Was odczyta z jakiego państwa pochodzi.
adrian123
 
Posty: 48
Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 16:07

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 1 maja 2017, o 13:10

Myślę, że kolejne jajko nie powinno być wyrzucone. jednak zważywszy, że obrączkowy nie odpuszcza i cały czas niepokoi, atakuje, więc nie wiadomo jak samice bez obrączki się zachowa. Jest w dużym stresie.
Bardzo podobna sytuacja z wyrzucaniem jajek była w Łasku w roku 2011.
Samotna samica zniosła aż 3 jajka. Spóźniony samiec wyrzucił 3 jajko, ale 4 zaakceptował. Obserwacje w sezonie 2011.
____________________________________________

Obserwuję od 10:10, ale na podstawie obserwacji innych osób o go. 7:00 również byli w gnieździe. Bociany cały czas są w gnieździe, są czujne i klekoczą.

10:24 doszło do kopulacji.

Gospodarze w całej okazałości.
Obrazek

10:44 obcy zaatakował. Szamotanina na gnieździe trwała może sekundę. Obcy został zepchnięty, zatoczył koło.
Obrazek Obrazek

Kolejny raz obcy nie zaatakował, ale krążył wokół. Gospodarze wylecieli żeby go przegonić, wylądowali i klekotali.
Chyba zniknął im obcy z pola widzenia, bo odlecieli o 11:28.

Ale obcy był sprytny, przyczaił się. Jak gospodarze odlecieli, to on wylądował w gnieździe 11:36 i robił porządki.
Uwaga! ma czarną obrączkę typu ELSA na lewej nodze :!:
Obrazek Obrazek Obrazek
Zrobiłam zbliżenie obrączki na dwóch ostatnich zdjęciach.
Numery są zamazane, ale prawdopodobnie widać skrót PLG, co znaczy, że bocian jest polski.
Dobrze byłoby aby ktoś w Łasku lub ornitolog opiekujący się projektem odczytał obrączkę na miejscu.
Sądzę, że w nocy również atakował bocian z obrączką. Jednak w podczerwieni ta obrączka nie była widoczna.

11:50 wrócili gospodarze i przegonili obrączkowego.
Obrazek
Momentu ich powrotu nie widziałam, więc nie wiem, czy doszło do walki na gnieździe.

Jest godz. 12:55 - para łaskich bocianów cały czas przebywa w gnieździe i są czujne.
12:55 kopulacja :mrgreen:
Obrazek

13:07 odleciały
13:11 wróciły z klekotem
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 1 maja 2017, o 13:14

adrian123 na Twoim zdjęciu widać wyraźnie litery PLG.
To skrót na polskich obrączkach.

Jest szansa żeby ktoś odczytał obrączkę na miejscu?
Potrzebna jest dobra lornetka, ale najlepiej luneta. Może też być aparat z teleobiektywem i ustawieniem na wysoką rozdzielczość.
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez ewa » 1 maja 2017, o 14:10

Dowiedziałam się z obserwacji innej bocianolubki, że jak gospodarze wrócili o 11;50 to wywiązała się walka.
Wyglądało to dość dziwnie. Samica nadepnęła leżącego obrączkowego (pewnie samicę) i przytrzymywała, a obrączkowa klekotała przyparta do podłoża.
Wylądował samiec.
Obrączkowa wstała i wtedy samica bez obrączki ją zaatakowała. przepychały się na gnieździe i obrączkowa została wypchnięta. Samiec w tym nie brał udziału.
Tak więc samica z obrączką PLG nie dąży do konfrontacji lecz naprzykrza się gospodarzom.

Tak więc, co to był za bocian, który tak agresywnie atakował w nocy?
Z powyższego wynika, że nie mogła to być samica z obrączką.
Jakie te relacje u bocianów są skomplikowane!
_____________________________________

13:59 kopulacja
Obrazek
ewa
 
Posty: 447
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 13:08

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez adrian123 » 1 maja 2017, o 14:40

Te kopulacje są coraz częściej. Obyśmy doczekali się młodych w tym roku :)
adrian123
 
Posty: 48
Dołączył(a): 5 kwi 2015, o 16:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje z gniazda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron