jak je rozróżnić?

Łaskie bociany - II edycja programu

jak je rozróżnić?

Postprzez patibo76 » 13 kwi 2011, o 10:27

Witam
Sorry za takie pytanie, ale jestem na początku swojej przygody z boćkami - skąd wiecie który bociek to Ona a który On?
pozd :roll:
patibo76
 
Posty: 0
Dołączył(a): 12 kwi 2011, o 11:43

Re: jak je rozróżnić?

Postprzez elamila1 » 13 kwi 2011, o 11:17

Witam.
Ja też nie potrafię rozróżniać bocianów na podstawie ich wyglądu. Może w tym wątku ktoś podpowie.
elamila1
 
Posty: 1
Dołączył(a): 25 maja 2010, o 17:38

Re: jak je rozróżnić?

Postprzez paulina87 » 13 kwi 2011, o 16:37

Przytaczam słowa z innego forum bo tu jest krótko opisane
Płci bocianów nie da się rozpoznać z obserwacji ponieważ, nie występuje u nich dymorfizm płciowy, a wielkością też niewiele się różnią, samce są trochę większe i rzeczywiście mają dłuższe dzioby, ale w tym momencie dochodzi zmienność osobnicza i staje się to praktycznie niemożliwe. W takich wypadkach jedynie doświadczony obserwator może co jedynie przypuszczać który to samiec, a która samica;) Jedynymi pewnymi możliwościami są badania genetyczne, oraz obserwacja w trakcie kopulacji, lecz jeżeli bocian nie ma żadnej charakterystycznej cechy np. obrączki później się mieszają i nie wiemy który jest który.
paulina87
 
Posty: 62
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 13:30

Re: jak je rozróżnić?

Postprzez elamila1 » 13 kwi 2011, o 20:49

Dziękuję za odpowiedź :)
elamila1
 
Posty: 1
Dołączył(a): 25 maja 2010, o 17:38

Re: jak je rozróżnić?

Postprzez Damka » 14 kwi 2011, o 15:08

patibo76 napisał(a):Witam
Sorry za takie pytanie, ale jestem na początku swojej przygody z boćkami - skąd wiecie który bociek to Ona a który On?
pozd :roll:

elamila1 napisał(a):Witam.
Ja też nie potrafię rozróżniać bocianów na podstawie ich wyglądu. Może w tym wątku ktoś podpowie.


Mogę podzielić się swoim sposobem na rozróżnianie tej pary (choć - niestety - przecież już nie pary).

Po przylocie samicy od razu zauważyłam pewną istotną różnicę w wyglądzie obu bocianów, dzięki której nie miałam specjalnego problemu z ustalaniem, kto jest kto, nawet wtedy, gdy tylko jeden bocian był w gnieździe. Ta różnica, to wyraźnie odmienny kształt krzywizny linii, jaka tworzy się na styku białych i czarnych piór na grzbietach tych bocianów:

- u samicy linia ta przebiega w miarę łagodnie i wydaje się dość regularna w swym nieznacznym „falowaniu”;
- u samca natomiast, jest to linia niezbyt regularna, z wyraźnymi i nierównomiernymi uskokami w górę i w dół.

Obrazek Obrazek Obrazek

Fot.1 - samica; fot.2 - samiec; fot.3 - samiec po lewej, samica po prawej stronie.
Damka
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 kwi 2011, o 10:16
Lokalizacja: Łódź

Re: jak je rozróżnić?

Postprzez elamila1 » 14 kwi 2011, o 15:21

Danka gratuluję spostrzegawczości :!:
Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam ciplutko w to chłodne popołudnie.
elamila1
 
Posty: 1
Dołączył(a): 25 maja 2010, o 17:38


Powrót do Łaskie bociany - II edycja programu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron