Obserwacje z gniazda

Łaskie bociany - III edycja programu

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 10 maja 2012, o 07:49

bzyk397 napisał(a):Ciekawi mnie ,czy nie można oczyścić gniazda z plastikowych ,,skarbów" . Gdy pojawią się pisklęta ,folie będą stwarzały zagrożenie.Pozdrawiam bocianolubów.


Może lepszym pomysłem byłoby wyłożenie w pobliżu ich żerowania, czy nawet na terenie samej oczyszczalni trochę siana. Bociany z pewnością by je zagospodarowały.
Nasza para od samego początku ma problemy ze znalezieniem w okolicy odpowiedniego materiału na środek gniazda. Widzieliśmy jak znosiły zgniłe liście i jak im się udało znaleźć to kępki zeschłej trawy.
Teraz trudniej o taką wyściółkę, trawy duże zielone, jeszcze nie czas na koszenie. Bociany starają się jak mogą, przynoszą to co w/g nich się nadaje, a i tak nasze gniazdo wygląda ubogo na tle innych.
Sugeruje, by obserwatorzy z okolicznych miejscowości, którzy dysponują sianem zgłosili się do Opiekunów projektu i zadeklarują pomoc. W samym Łasku o siano trochę trudno.
A może młodzież ze szkół, w których odbyły się zajęcia edukacyjne tym się zajmie.
Pomysł swój poddaje pod rozwagę, wydaje mi się, że będzie to lepsze niż ściągać straż i czyścic gniazdo, czy, oby nie, tak jak w poprzednim roku interweniować już w chwili bezpośredniego zagrożenia.
Ostatnio edytowano 10 maja 2012, o 11:03 przez PADO, łącznie edytowano 1 raz
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez piotrek94b » 10 maja 2012, o 09:14

PADO napisał(a):
bzyk397 napisał(a):Ciekawi mnie ,czy nie można oczyścić gniazda z plastikowych ,,skarbów" . Gdy pojawią się pisklęta ,folie będą stwarzały zagrożenie.Pozdrawiam bocianolubów.


Może lepszym pomysłem byłoby wyłożenie w pobliżu ich żerowania, czy nawet na terenie samej oczyszczalni trochę siana. Bociany z pewnością by je zagospodarowały.
Nasza para od samego początku ma problemy ze znalezieniem w okolicy odpowiedniego materiału na środek gniazda. Widzieliśmy jak znosiły zgniłe liście i jak im się udało znaleźć to pępki zeschłej trawy.
Teraz trudniej o taką wyściółkę, trawy duże zielone, jeszcze nie czas na koszenie. Bociany starają się jak mogą, przynoszą to co w/g nich się nadaje, a i tak nasze gniazdo wygląda ubogo na tle innych.
Sugeruje, by obserwatorzy z okolicznych miejscowości, którzy dysponują sianem zgłosili się do Opiekunów projektu i zadeklarują pomoc. W samym Łasku o siano trochę trudno.
A może młodzież ze szkół, w których odbyły się zajęcia edukacyjne tym się zajmie.
Pomysł swój poddaje pod rozwagę, wydaje mi się, że będzie to lepsze niż ściągać straż i czyścic gniazdo, czy, oby nie, tak jak w poprzednim roku interweniować już w chwili bezpośredniego zagrożenia.

Wszystko to o czym tu napisaliście, miało dziś miejsce czyli folie w dołku, zgniłe liście, brak siana. Wszystko jest w filmiku z 10.05.2012.
piotrek94b
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 11:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez adminlask » 11 maja 2012, o 15:14

PADO napisał(a):
bzyk397 napisał(a):Ciekawi mnie ,czy nie można oczyścić gniazda z plastikowych ,,skarbów" . Gdy pojawią się pisklęta ,folie będą stwarzały zagrożenie.Pozdrawiam bocianolubów.


Może lepszym pomysłem byłoby wyłożenie w pobliżu ich żerowania, czy nawet na terenie samej oczyszczalni trochę siana. Bociany z pewnością by je zagospodarowały.
Nasza para od samego początku ma problemy ze znalezieniem w okolicy odpowiedniego materiału na środek gniazda. Widzieliśmy jak znosiły zgniłe liście i jak im się udało znaleźć to kępki zeschłej trawy.
Teraz trudniej o taką wyściółkę, trawy duże zielone, jeszcze nie czas na koszenie. Bociany starają się jak mogą, przynoszą to co w/g nich się nadaje, a i tak nasze gniazdo wygląda ubogo na tle innych.
Sugeruje, by obserwatorzy z okolicznych miejscowości, którzy dysponują sianem zgłosili się do Opiekunów projektu i zadeklarują pomoc. W samym Łasku o siano trochę trudno.
A może młodzież ze szkół, w których odbyły się zajęcia edukacyjne tym się zajmie.
Pomysł swój poddaje pod rozwagę, wydaje mi się, że będzie to lepsze niż ściągać straż i czyścic gniazdo, czy, oby nie, tak jak w poprzednim roku interweniować już w chwili bezpośredniego zagrożenia.


W dniu 11 kwietnia zrealizowaliśmy pomysł naszych Forumowiczów dotyczący wyłożenia słomy na terenie oczyszczalni ścieków. Wspomniana słoma ma posłużyć naszym boćkom jako budulec w gnieździe. Obecnie jak widzicie mają z tym duży problem. Dziękujemy pani Honoracie Warszawskiej sołtysowi w miejscowości Budy Stryjewskie za udostępnienie słomy.
adminlask
Administrator
 
Posty: 56
Dołączył(a): 24 mar 2010, o 12:33

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 11 maja 2012, o 15:32

Dziękuję w swoim imieniu, ale sadzę, że jestem też wyrazicielką innych, wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji, nieskromnie dodam, mojego pomysłu.
Mam nadzieję, że całe to przedsięwzięcie przyniesie spodziewany efekt.
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez piotrek94b » 11 maja 2012, o 16:55

Pani Honorato, dziękujemy. Może teraz zamiast liści bociany zaczną znosić słomę (czy może siano?). Do klucia jeszcze troszkę czasu jest, więc mają czas wyścielić miękko gniazdo.

W wątku Filmiki z gniazda zamieściłem film z koszenia trawy w pobliżu gniazda i dwa pytania do osób z oczyszczalni.
piotrek94b
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 11:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez PADO » 12 maja 2012, o 07:22

12.05
Godz.7:08 Od rana pada deszcz, dość intensywnie, ale na szczęście nie ma nawałnicy, a na taką się zanosiło.
W gnieździe jeden bocian.
Ciekawa jestem, czy nasz para znalazła już prezent od pani Honoraty.
Może ktoś z Forumowiczów zauważył co przynoszą bociany do gniazda, proszę dzielcie się swoimi obserwacjami.

Obrazek

godz. 10:00
Do gniazda wraca drugi bocian, niestety z pustym dziobem. Następuje szybka zmiana przy wysiadywaniu.
Niestety cały czas pada...

Obrazek Obrazek
PADO
 
Posty: 353
Dołączył(a): 27 mar 2010, o 19:23

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez piotrek94b » 12 maja 2012, o 11:26

Dziś z powodu deszczu bociany mało się zmieniają.
Do godziny jedenastej widziałem tylko dwie zmiany. Jedna gdy samica przyniosła do gniazda patyki i druga gdy przyleciał samiec w obronie gniazda przed obcym bocianem.

Przed deszczem całkiem mocno powiało. Troszkę zaczęło targać gałązkami na koronie gniazda, ale na szczęście konstrukcja wytrzymała. FILMIK
Ostatnio edytowano 12 maja 2012, o 21:18 przez piotrek94b, łącznie edytowano 1 raz
piotrek94b
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 11:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez piotrek94b » 12 maja 2012, o 20:54

12:29 - Samica do gniazda przyniosła mokre liście z trawą (f.1)
12:30 - Samiec wstał z dołka. Odsłona jaj, przy już niepadającym deszczu, trwała ponad dwie minuty.
13:25 - Wrócił samiec. Przyniósł jedną gałązkę, która położył na koronie gniazda (f.2,3).
14:08 - Jest troszkę słomy. Przyniosła ją samica. Położyła ją przed dziobem samca, a ten ładnie słomę rozłożył (f.4,5). (przerwa w przekazie)
16:30 - Samica tym razem przyniosła coś czarnego czyli zgniłe stare liście (f.6)
17:44 - Tym razem dostawa tego czego najbardziej potrzeba. Samiec przyniósł trawy, a z niej będzie przyjemne sianko. Oby jak najwięcej trawy znosił (f.7,8).
18:46 - Na gnieździe cały czas samiec. Podczas wietrzenia i przewracania jaj, "pościelił" okolice dołka folią (f.9)
20:23 - Dopiero o tej godzinie wróciła samica i to bez budulca, ale za to z alarmem ponieważ w pobliżu musiał znajdować się obcy bocian. Samiec zerwał się z dołka i razem odstraszali. Gdy się uspokoiło na wieczorny posiłek odleciał samiec (f.10)

O podawanych wyżej godzinach następowała zmiana w wysiadywaniu jaj.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
piotrek94b
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 11:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez piotrek94b » 12 maja 2012, o 21:25

20:48 - Samica wysiaduje. Wstaje i przewraca jaja. Robi tęż to, co może być groźne dla piskląt. Spod ściółki wystawał kawałek folii. Niestety złapała za niego i wyciągnęła długi pasek, który teraz leży na wierzchu. Gniazdo nie wygląda najładniej. Z boku folie, u góry tez, w dołku pasek z folii. Siana, siana potrzeba, dużo siana.
21:07 - Z pustym dziobem wrócił samiec (f.4)
21:27 - Jaja w towarzystwie folii i bocianów (f.5)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
piotrek94b
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 11:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Obserwacje z gniazda

Postprzez bzyk397 » 12 maja 2012, o 22:10

A w Przygodzicach jest pierwszy pisklak! Myślę,że bociany wykorzystają trawę i siano i też szczęśliwie doczekają się piskląt i je wychowają.Mają opiekunów czujnych i z pomysłami, gratuluję!
bzyk397
 
Posty: 9
Dołączył(a): 30 kwi 2012, o 21:57

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Łaskie bociany - III edycja programu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron