Aktualności
Galeria
Forum
Kontakt


free counters

Flag Counter


AKTUALNOŚCI

Archiwum wiadomości - rok 2010 >>
Archiwum wiadomości - rok 2011 >>
Archiwum wiadomości - rok 2012 >>
Archiwum wiadomości - rok 2013 >>


Rajd rowerowy
23 IX 2013

W dniu 21 września br. uczestnicy programu edukacyjnego „Łaskie bociany” wzięli udział w rajdzie rowerowym szlakiem bocianich gniazd. Uczestnicy rajdu podzieleni byli na cztery grupy. Każda z grup przejechała inną trasę. Trasy wyznaczone były w okolicach Okupa, Bałucza, Łasku – Kolumny oraz Łasku. Po przejechaniu wyznaczonych tras uczestnicy posilili się kiełbaskami z grilla.

>>galeria


Wycieczka nad Jeziorsko
12 IX 2013

W dniu 11 września w ramach programu „Łaskie bociany” odbyła się wycieczka na teren zbiornika Jeziorsko. Uczestniczyło w niej 50 uczniów z 5 szkół podstawowych (tj. SP w Bałuczu, Okupie, Wiewiórczynie, SP nr 4 z Łasku-Kolumny oraz SP nr 5 z Łasku) z terenu Gminy Łask. Uczestnicy wycieczki między innymi poznali metodę obrączkowania i odłapywania ptaków oraz obserwowali ptasie siedliska nad zbiornikiem Jeziorsko. Teren zbiornika Jeziorsko jest „podwójnie” objęty ochroną. Uznany jest za rezerwat przyrody oraz objęty jest obszarem Natura 2000.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

>>galeria


Bociany odleciały
26 VIII 2013

To już najprawdopodobniej koniec tegorocznego sezonu w którym z wielkim zainteresowaniem podglądaliśmy losy naszych ulubieńców. Od kilku dni w gnieździe nie widziano żadnego z boćków. Ptaki najprawdopodobniej odleciały, aby zgromadzić się na jednym ze swoich sejmików. Kto wie, może już lecą w stronę Afryki...


 

Pierwsze loty!
06 VIII 2013

Młode boćki odważyły się na pierwsze loty. Choć widok pustego gniazda nieco smuci, to powinien być powodem do radości. Rekietnik i Orbitek są zdrowe i silne. Niedługo zaczną samodzielnie zdobywać pożywienie czym odciążą troskliwych rodziców.


Niedługo bocianie sejmiki...
05 VIII 2013

Rakietnik i Orbitek są już bardzo duże. Dzielnie trenują podskoki machanie skrzydłami. Lada moment rozpoczną się ich pierwsze samodzielne loty. To już ostatnie tygodnie kiedy będziemy mogli nacieszyć się widokiem boćków w łaskim gnieździe. Wraz końcem sierpnia rozpoczną się bocianie sejmiki i przygotowywania do odlotu...


Zaobrączkowanie bocianów
21 VI 2013

W dniu 21 czerwca ornitolog Tomasz Iciek zaobrączkował dwa młode bociany z naszego gniazda. Bociany otrzymały obrączki o sygnaturach podanych poniżej, a my przypisaliśmy do nich wybrane (w głosowaniu zorganizowanym przez firmę ATLAS) przez internautów imiona:


- Z4704 - Rakietnik
- Z4705 - Orbitek

Przy okazji gniazdo zostało oczyszczone z drobnych zanieczyszczeń naniesionych przez bociany oraz zamontowano tymczasową kamerę zamienną. Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi za przeprowadzenie obrączkowania. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyżej wspomnianego wydarzenia.

>>galeria


Rozdanie nagród
20 VI 2013

W dniu 20 czerwca br. o godz. 10:00 w Urzędzie Miejskim w Łasku odbyło sie uroczyste wręczenie nagród laureatom tegorocznego konkursu plastycznego przeprowadzonego w ramach programu Łaskie Bociany.

>>galeria


Obrączkowanie boćków
20 VI 2013

W najbliższy piątek o godz. 07:00 młode bociany zostaną zaobrączkowane. Korzystając z okazji gniazdo zostanie także oczyszczone z niebezpiecznych przedmiotów, takich jak: sznurki, foliówki itp. Po obrączkowaniu nastąpi przerwa techniczna, podczas które zostanie zamontowana tymczasowa kamera zamienna.


Kłopoty ze zdalnym sterowaniem
19 VI 2013

Wielu z Was prosi o oddalenie kamery, aby w kadrze znalazło się całe gniazdo. Niestety, ale na tę chwilę usterka techniczna uniemożliwia zdalne sterowanie obiektywem. W piątek kamera zostanie oddana do serwisu, a jej miejsce zastąpi inna, dzięki czemu unikniemy przerwy w przekazie.


List od firmy Atlas
15 VI 2013

Jako, że ostatnimi dniami kierowaliście wiele pytań odnośnie sytuacji w bocianim gnieździe do naszego głównego sponsora firmy Atlas, publikujemy list stanowiący odpowiedź na zadawane przez was pytania.

Łódź, 13 czerwca 2013 r.

Szanowni Państwo,

Firma ATLAS jest zaangażowana w edukacyjny projekt „Łaskie Bociany” o dwóch lat. W ramach wsparcia, przekazuje fundusze na montaż, uruchomienie i konserwację specjalnej kamery, umożliwiającej bezinwazyjną, 24-godzinną obserwację życia bocianów białych (bez zakłócania spokoju ptaków czy ingerowania w konstrukcję lęgowiska) – zarówno dorosłych osobników, jak i ich potomstwa. Bezinwazyjność to jedno z założeń programu „Łaskie Bociany”, którego celem jest obserwacja bocianów i tym samym ukazanie ich życia takim, jakie ono jest naprawdę, życia bocianów nie tylko w Łasku czy województwie łódzkim, ale w całej Polsce. Dzięki kamerze w gnieździe jesteśmy świadkami zachowań ptaków, niezmienionych od wieków, ukształtowanych w procesie ewolucji przez naturę. Świat ten rządzi się własnymi prawami, które my, ludzie, nie zawsze rozumiemy i nie zawsze akceptujemy. Śledzenie prawdziwych losów bocianów pozwala na pełne poznanie i zrozumienie trudów ich codziennych zmagań i tym samym nabranie szacunku do otaczającej nas przyrody. Dzięki temu stajemy się bardziej świadomi działań służących ochronie przyrody i zachowaniu jej naturalnego porządku. Informacje o tym, że dwa z czterech narodzonych w tym roku łaskich bocianków nie przeżyły, były dla nas bardzo smutne. Przyroda niestety dokonuje selekcji naturalnej – osobniki mniej wytrzymałe nie są w stanie przetrwać. Często są wyrzucane z gniazd przez rodzeństwo lub rodziców, którzy zabijają słabe pisklęta, by skupić wysiłek na tych, które mają szansę przeżyć. Sytuacje te są szczególnie widoczne w niesprzyjających dla młodych osobników warunkach atmosferycznych, które przyczyniły się do śmierci dwóch młodych bocianów w łaskim gnieździe. Pamiętajmy jednak, że dzieje się tak, nie tylko w przypadku bocianów czy ptaków, ale w świecie wszystkich gatunków zwierząt, które zmagają się codziennie z brakiem pożywienia, drapieżnikami czy niesprzyjającą pogodą. Do tego dochodzi obecność człowieka, który niestety często wpływa niekorzystnie na życie zwierząt. Sytuacje stworzone przez człowieka to wyjątek, kiedy popieramy interwencję w bocianim gnieździe. Taka sytuacja miała miejsce rok temu, gdy dorosłe osobniki, wzmacniając konstrukcję gniazda, przyniosły torby foliowe i sznurki pozostałe po wiązaniu snopów siana na okolicznych polach uprawnych. Wówczas organizatorzy interweniowali i usunęli z lęgowiska „obce” elementy.

W związku z powyższym pragniemy poinformować, że nasze stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem organizatorów programu „Łaskie Bociany” i merytorycznego opiekuna, ornitologa, Pana Dr Radosława Włodarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego, zamieszczonym na oficjalnej stronie programu www.bociany.lask.pl .

Z poważaniem, Błażej Bierczyński Biuro prasowe firmy ATLAS


Nie żyje drugi pisklak
12 VI 2013

Nie przeżyło najsłabsze z trójki piskląt. Pozostała dwójka ma się b. dobrze. Już nie widać śladu po ostatnich deszczach. Wyschły, a ich pióra są coraz gęstsze i wyraźniejsze. Rosną w oczach.


Odpowiedź Patrolu Interwencyjnego As
12 VI 2013

Na prośbę PATROLU INTERWENCYJNEGO ds. ochrony zwierząt As w Łodzi publikujemy ich oświadczenie w sprawie tematu Łaskich Bocianów.

"W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy kilka telefonów dotyczących złej sytuacji panującej w gnieździe słynnej pary Łaskich bocianów, których życie możemy oglądać na żywo 24h/db. Po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy, kilkugodzinnej obserwacji oraz wnikliwym zapoznaniu się z opinią dr Radosława Włodarczyka ornitologa z Uniwersytetu Łódzkiego oświadczamy iż nie podejmujemy żadnych działań interwencyjnych gdyż, mimo całej naszej miłości do zwierząt nie jesteśmy zwolennikami ingerowania w naturę."


Aktualna sytuacja w bocianim gnieździe
05 VI 2013

Wypowiedź merytorycznego opiekuna programu „Łaskie bociany ”dr Radosława Włodarczyka ornitologa z Uniwersytetu Łódzkiego na temat obecnej sytuacji w bocianim gnieździe.

Złe warunki pogodowe w ciągu ostatnich kilku dni spowodowały śmierć jednego z piskląt z obserwowanego gniazda. Sytuacja ta wywołała szereg komentarzy i uwag ze strony osób śledzących losy bocianów. Wielu internautów sugerowało potrzebę ingerencji w życie ptaków i ratowanie piskląt. Kwestia ta nie jest jednak tak oczywista. Kamery internetowe stwarzają nam niepowtarzalną okazję do obserwowania świata przyrody. Niestety świat ten rządzi się własnymi prawami, które nie koniecznie muszą być akceptowalne przez ludzi. Redukcja liczby piskląt w gniazdach ptaków jest zjawiskiem naturalnym, dziejącym się każdego roku w tysiącach gniazd sikor, bocianów, orłów czy jaskółek. Osobniki słabsze, wyposażone w gorsze w danym momencie cechy nie przeżywają. Czasem rodzice celowo zabijają słabsze pisklęta by skupić wysiłek związany z karmieniem na silniejszych osobnikach, których szanse na przeżycie są wysokie. Szczególnie w okresie niekorzystnych warunków pogodowych zjawisko to nasila się. Obecność kamery w gnieździe sprawia, że jesteśmy świadkami takich zachowań ptaków. Okazuje się, że „sielankowy świat śpiewających ptaków, kwitnących kwiatów i latających motylków” ukazywany często w mediach ma niewiele wspólnego z realną rzeczywistością. Każdy dzień z życia bociana czy jaskółki to zmaganie się z warunkami atmosferycznymi, poszukiwaniem pokarmu dla siebie i młodych oraz unikaniem drapieżników. Dochodzi jeszcze obecność człowieka, który swymi działaniami przekształca środowisko życia zwierząt, niestety często w sposób niekorzystny.

Pamiętajmy, że ideą stosowania kamer jest OBSERWOWANIE świata przyrody bez INGERENCJI w ten świat. Śledzenie losów bocianów pozwala nam na pełne zrozumienie wysiłku i trudu związanego z ich codziennym życiem,. Mam nadzieję, że takie doświadczenie wpływa na nasze postawy: nabieramy szacunku i podziwu dla otaczającej nas przyrody. Stajemy się osobami wrażliwymi na wszelkie działania związane z ochroną przyrody, ochroną z zachowaniem naturalnego porządku i zasad obowiązujących w świecie roślin i zwierząt, powstałych na drodze ewolucji na przestrzeni miliardów lat historii życia na Ziemi.


Wycieczka do Rogowa
03 VI 2013

W dniu 3 czerwca 2013 r. uczestnicy programu pn. „Edukacyjny program ekologiczny „Łaskie bociany” dla uczniów szkół z Gminy Łask realizowany w 2013 r. – czwarta edycja” wzięli udział w wycieczce do Rogowa. Zwiedzili Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. To jeden z największych ogrodów tego typu w Polsce. Położony jest w przerzedzonym lesie i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium - ulubione miejsce wielu zwiedzających. Uczestnicy odwiedzili również Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie, w którym to obejrzeli następujące ekspozycje: ssaki, ptaki, owady, szyszki, drewno, fitopatologia oraz muszle oraz uczestniczyli w ćwiczeniach edukacyjnych zorganizowanych przez dr Radosława Włodarczyka ornitologa z Uniwersytetu Łódzkiego.


Nie żyje najmłodszy pisklak...
01 VI 2013

Smutna wiadomość... Nie żyje najmłodszy pisklak. Nie wiemy co było bezpośrednią przyczyną tego przykrego zdarzenia, jednak z pewnością nie bez znaczenia były ostatnie złe warunki atmosferyczne.


Imiona dla bocianów
31 V 2013

Wystartował konkurs na imiona dla Łaskich Bocianów!

Szczegóły pod adresem:
http://atlasfachowca.pl/bociany2013


Rozstrzygnięto konkurs plastyczny
28 V 2013

W dniu 27 maja 2013 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny w ramach programu edukacyjnego „Łaskie bociany – trzecia edycja”.

W konkursie wzięło udział 138 osób, nadesłano 138 prac.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Agata Urbankowska (klasa VI b, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łasku) zobacz pracę

II miejsce – Iza Świenty (klasa V b, Szkoła Podstawowa nr 4 Łask-Kolumna) zobacz pracę

III miejsce – Michał Ruraż (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łasku) zobacz pracę

Wyróżniono:

- Szymona Wyrwasa (klasa Va, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łasku w Okupie) zobacz pracę

- Julię Mosińską (Szkoła Podstawowa nr 5 w Łasku) zobacz pracę

- Kamilę Sobczak (klasa III a, Szkoła Podstawowa nr 4 Łask-Kolumna) zobacz pracę


Rodzinka w komplecie
25 V 2013

Właśnie wykluło się czwarte pisklę . Jest teraz najsłabsze i najmniejsze z pośród rodzeństwa. Trzymamy za nie kciuk, aby dogoniło resztę młodych.


II SPOTKANIE W RAMACH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
24 V 2013

W dniu 17 maja 2013 r. pan dr Radosław Włodarczyk( Zakład Dydaktyki Biologii i Badań Różnorodności Biologicznej Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego) przeprowadził kolejne zajęcia edukacyjne w ramach naszego programu. W zajęciach wzięło udział 30 uczniów z klas IV i V z 3 szkół podstawowych (SP nr 4 Łask-Kolumna, SP w Wiewiórczynie oraz SP nr 5 w Łasku). Pozostałe dwie grupy (kolejne 20 osób) uczniów biorących udział w programie ze szkół podstawowych w Bałuczu oraz Okupie wzięły  udział w zajęciach 24 maja.

>>galeria

 


Trójka rodzeństwa
23 V 2013

W bocianim gnieździe w Łasku jest już troje malutkich piskląt. Z nieciepliwością czekamy na czwarte.


Drugi bociek
22 V 2013

Dzisiejszego ranka w gnieździe wykluł się drugi pisklak.


Zakończono przyjmowanie prac
22 V 2013

W dniu 17 maja zakończyliśmy przyjmowanie prac konkursowych. Ogółem wpłynęło do organizatora konkursu 138 prac plastycznych. Wyniki konkursu ogłosimy do 31 maja 2013 roku.


Pierwsze pisklę
21 V 2013

Dziś w gnieżdzie przyszedł na świat pierwszy mały bociek.


Czekamy na pisklaki
08 V 2013

W bocianim gnieździe trwa sielanka. Samica opiekuje się aktualnie czterema jajami, a już około 20 maja powinien wykluć się pierwszy pisklak.


W gnieździe są już trzy jajka!
23 IV 2013

Po dzisiejszej nocy bociani rodzice opiekują się trzema jajami. Kto wie, może to jeszcze nie wszystkie?


Drugie jajo
21 IV 2013

W wykopanym przez samicę dołku znajdują się już dawa jaja.


Pierwsze jajo!
19 IV 2013

Dzisiejszej nocy samica zniosła pierwsze jajo.


Zajęcia edukacyjne rozpoczęte
17 IV 2013

W dniu 17 kwietnia 2013 r. zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia edukacyjne w ramach realizowanego przez Gminę Łask zadania pn. Edukacyjny program ekologiczny „Łaskie bociany” dla uczniów szkół z Gminy Łask realizowanego w 2013 r. – czwarta edycja. W zajęciach wzięło udział 30 uczniów z klas IV i V z 3 szkół podstawowych (SP nr 4 Łask-Kolumna, SP w Wiewiórczynie oraz SP nr 5 w Łasku). Pozostałe dwie grupy uczniów biorących udział w programie ze szkół podstawowych w Bałuczu oraz Okupie rozpoczną zajęcia 26 kwietnia. Zajęcia prowadzi pan dr Radosław Włodarczyk z Zakładu Dydaktyki Biologii i Badań Różnorodności Biologicznej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.Konkurs
15 IV 2013

Ogłaszamy konkurs na wykonanie pracy autorskiej w formie plastycznej (rysunek, malarstwo, wyklejanka itp.) o tematyce ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem motywów bocianich. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Łask. Prace na konkurs można dostarczać do 17maja 2013 r. do Urzędu Miejskiego w Łasku, ul. Warszawska 14, pokój nr 58.

regulamin konkursuW gnieździe pojawiła się samica
15 IV 2013

W poniedziałek 15 kwietnia około godziny 11:00 w bocianim gnieździe pojawiła się samica. Oba boćki się zaakceptowały i wygląda na to, że zostaną już parą.Ruszyła kamera w bocianim gnieździe!
11 IV 2013

Ruszyła kamera w bocianim gnieździe! Zatem rozpoczynamy oficjalnie IV edycję programu Łaskie Bociany. Przepraszamy za kłopoty z przekazem i za to, że musieliście tyle czekać. Dziękujemy, że jesteście z nami!Przyleciał bocian!
11 IV 2013

10 kwietnia w godzinach popołudniowych Pan Robert Kaźmierczak zaobserwował na kominie Łaskiej oczyszczalni ścieków pierwszego bociana. Mamy nadzieję, że bociek się zadomowi i zostanie z nami do końca lata.Przysłowia mądrością narodu?
19 III 2013

Dziś 19 dzień marca i imieniny Józefa. A gdy na święty Józef bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie!


Odbudowane gniazdo czeka na bociany
15 III 2013

W maju zeszłego roku zniszczeniu uległo sąsiednie gniazdo na ul. Kilińskiego w Łasku. Runęła stara topola, która od wielu lat była bocianim domem. Dziś odbudowane gniazdo czeka już na przylot bocianów. Postawiono słup, specjalny stelaż oraz przygotowano z gałęzi szkielet gniazda. Za ten wspaniały gest serdecznie dziękujemy Panu Marianowi Janasowi Prezesowi firmy PPHU „ELEKTROBUD BIS”.

nowe gniazdo >>


W Gminie Łask zaobserwowano pierwsze żurawie!
07 III 2013

Żurawie przylatują znacznie wcześniej niż bociany, jednak ich obecność oznacza tylko jedno. Wiosna już blisko!


Niedługo startujemy
05 III 2013

Z przyjemnością informujemy, że w drugiej połowie marca br. rozpocznie się IV edycja programu Łaskie Bociany. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do obserwowania naszych boćków przez kamerę internetową.


Lecą bociany!
05 III 2013

W dniu 25.02.2013 (ok. godz. 11.00) zaobserwowano stado ok. 40 bocianów białych, krążące nad Istambułem, które skierowało się na półn.-zach. Wg oceny Turków jest to stosunkowo wczesny przelot, spowodowany (w tamtych dniach) sporym ociepleniem (ok.18.st.). Obecnie, niestety, pogoda się pogarsza i w najbliższych dniach mamy rokowania chłodu na okoliczne tereny. (informacja podana przez Evę Stets)

Obserwacja bocianów białych w Egipcie: 1. 12.02.2013 ok. 400 os. w okolicach Sharm el-Sheikh 2. 3.03.2013 ok. 600 os. niedaleko Ra's Gharib, Al Bahr al Ahmar 3. 4.03.2013 ponad 3 tys. bocianów białych w tej samej okolicy (punkt 2) (wiadomości na podstawie obserwacji Grupy FB Birding in Egypt)